TaxEdit Luyten CZ, s.r.o.
 
Novinky
Školení 2019 : 31.10.2019
Vypsány termíny školení v Praze a Brně.
Školení 2019 : 04.06.2019
Vypsán termín školení v červnu 2019 v Brně.
TaxEdit 3.12 : 28.03.2019
Ke stažení je instalace verze 3.12.0.101 s přístupem do D.I.S.
TaxEdit 3.12 : 02.01.2019
Ke stažení je instalace verze 3.12.0.100. Verze se nabízí v automatické aktualizaci.
Starší...   
FAQ (otázky/odpovědi)

Téma:    Prohledávat:     Najít text: 

 Strohý výpis       

Téma Šablony:


Jsem uživatel TaxEditu a program při tisku hlásí "vyčerpaná licence". Co mám dělat?
Pravděpodobně máte aktivovanou licenci START nebo SIMPLE. Zjistíte to v menu Nápověda/O programu. Pokud jste platící uživatel modulu COMPLET a máte aktivovanou verzi START, tak musíte nejdřív TaxEdit deaktivovat a znovu ho správně aktivovat. (je potřeba vyplnit správně zákaznické číslo)

Verze START a Simple jsou omezeny v počtu výtisků na jeden u START a deset u SIMPLE daňových subjektů (poplatníků). Svou licenci u konkrétního tiskopisu vyčerpáte prvním(desátým) tiskem přiznání pro konrétního poplatníka (Proto se při prvním tisku program ptá - "Chcete vyčerpat licenci tiskem tohoto poplatníka?"). Další tisky jsou pak vázány na klíčový údaj - nejčastěji DIČ nebo rodné číslo.
Pokud si nejste jisti, jaký údaj jste použili při vyčerpání licence, můžete si jej prohlédnout v nabídce Nástroje/Registrovaní uživatelé. Při otevřeném dokumentu je zde vidět, jaká byla hodnota hlídaného klíčového údaje a je možné ji přímo do dokumentu převzít.
Pokud jste vyčerpali licenci dejme tomu omylem, nebo se například z nějakého důvodu změnilo DIČ poplatníka, kontaktujte technickou podporu, pokusíme se Vám pomoci.

Příklad:
Mám verzi START. (verze je omezená na jednoho poplatníka)
Do databáze zadám 3 poplatníky. Pro jednoho poplatníka vytvořím např. DPH a když tento formulář vytisknu, tak si vyčerpám možnost tisknout DPH pro jiného poplatníka, resp. mohu tisknout DPH už jen pro tohoto poplatníka. Aby TaxEdit poznal, který je to poplatník, tak si uchovává jeho klíčové údaje (např. u DPH je to DIČ). Pokud vytvoříte DPH bez DIČ, tak se objeví chybové hlášení "není vyplněn klíčový údaj". Pokud budu chtít vytisknout další DPH (jiné období), tak to lze pouze pro stejného poplatníka, resp. pro stejný klíčový údaj. Stejné podmínky platí i pro další formuláře.

Pro verzi SIMPLE platí v podstatě to samé, ale DPH lze vytvořit až pro deset různých poplatníků (klíčových údajů). Při prvním tisku se mi vyčerpá první licence, při dalším pro jiného poplatníka se mi vyčerpá druhá, atd.
Nemohu najít formulář pro VZP (SSZ)
Doporučujeme formuláře pro tyto přehledy vytvářet odvozením z daňového přiznání: Po dokončení přiznání vyberete nabídku Nástroje->Filtry (případně klávesová zkratka Ctrl+F) a zvolíte požadovaný formulář - ten se pak vytvoří s již předvyplněnými základními údaji. Pokud chcete dát přednost vytvoření nového formuláře bez odvození, najdete jej v nabídce nových dokumentů na kartě "Ostatní".
Potřebuji pole formuláře rozepsat na více řádků.
TaxEdit umožňuje vytvořit ke kterémukoliv poli ve formuláři přílohu, ve které lze celkovou částku uvedenou v poli rozepsat do několika řádků (a ke každému řádku přidat popis). Takovouto přílohu je pak možné vytisknout a odevzdat spolu s přiznáním. Chcete-li například ve výkazech rozepsat částku uvedenou v poli "Bankovní úvěry dlouhodobé", umístěte do tohoto pole kurzor, potom vyberte nabídku Nástroje->Přidat sumační stranu.
Nemohu se dostat na druhou stránku formuláře…
Nemůžete-li se dostat na druhou stranu žádného formuláře, znamená to, že Váš program není aktivován - běží v režimu demoverze. Aktivaci lze vyvolat z nabídky Nápověda->O programu.

Pokud je Váš program aktivován a Vy se nemůžete dostat na druhou stranu jen u některých formulářů, zkontrolujte, prosím, Vaši licenci (to, zda máte Simple/Complet I, II, III nebo IV). Verze Simple/Complet I například neobsahuje majetkové daně - tyto formuláři jsou pak v programu obsaženy pouze v demoverzi, která právě neumožňuje zapisovat na další strany.

Pokud jste přesvědčeni, že Vaše licence má obsahovat plnou verzi šablony, u které se nemůžete dostat na druhou stranu, spojte se, prosím, s technickou podporou.
Nemohu se dostat do určitého pole ve formuláři
TaxEdit usnadňuje správné vyplnění formuláře mimo jiné i tím, že zneaktivní (znemožní do nich zápis) ta pole, která se za daných podmínek nemají vyplňovat - vyplňují se například pouze v řádném/opravném/dodatečném přiznání či jednoduchém/ podvojném účetnictví. Zkontrolujte proto nejprve, zdá má dané pole skutečně být ve Vašem případě vyplněno. Pokud ano, zkontrolujte ještě, zda jsou správně nastaveny podmínky (tj. zda je skutečně křížkem označen správný typ přiznání či účetnictví apod.). Jestliže je vše správně nastaveno a přesto nelze zapisovat do pole, do kterého má jít zapisovat, můžete se ještě pokusit vyvolat klávesou F9 přepočet - kurzor přitom musí být umístěn v poli, na jehož hodnotě závisí aktivita buňky, do které chcete zapisovat. Pokud například nelze zapisovat do pole, které má být aktivní při dodatečném přiznání, umístěte kurzor myši do pole s křížkem označujícím dodatečné přiznání a stiskněte klávesu F9. Pokud ani toto nepomůže, může jít skutečně o chybu v šabloně formuláře - spojte se s technickou podporou.
Nemohu se dostat z určitého pole ve formuláři.
Nejčastější příčinou je chybná hodnota zapsaná do buňky. Ujistěte se, že jste do pole zapsali přípustnou hodnotu (například že nezdanitelná částka na penzijní připojištění nepřevyšuje 12 000, číslo měsíce není vetší než 12, uplatňovaná část daňové zráty je vyšší než daňový základ…). V některých polích je povinné vyplnění jakékoli číselné hodnoty - tedy pole nesmí zůstat prázdné. Informace o porušení těchto pravidel vyplňování se zobrazuje na stavové řádce programu, nebo také v informačním okně. (CTRL+I)
Kde najdu Pokyny k formuláři?
Jestliže vyberete nabídku Nápověda->Poučení k formuláři (klávesová zkratka Ctrl+F1), zobrazí se Poučení k té části formuláře, ve které je v dané chvíli umístěn kurzor.
Ve složitějších přiznáních, jako jsou DPFOB a DPPO jsou nad rámec poučení ještě zařazeny Pokyny autora kde je popsán způsob výpočtu, návazností a vyplňování přiznání (jak se zachází se ztrátami, jaké je pořadí vyplňování příloh ap.)
Jak se dostanu na konkrétní část formuláře (Například Přílohu XXX)?
Nejrychlejší je použít funkci Obsah. Ten je možné mít zobrazen stále - v panelu vedle okna formuláře (nabídka ), nebo jej přivolat jednorázově pomocí funkcí "Přejít na...." z nabídky Úpravy nebo Obsah z nabídky Navigace. V obou případech je klávesovou zkratkou pro přivolání obsahu kombinace CTRL+G. V obsahu již pak jen vyberete příslušnou část tiskopisu ze stromové struktury. Přílohy bývají často zařazeny až na konci obsahu v samostatně rozbalitené větvi. V případě, že jsou přílohy tvořeny dynamickými stránkami (více listů stejné přílohy), jsou v obsahu označeny ještě pořadovými čísly.
Nemohu zadat ztrátu uplatněnou v minulých obdobích.
Při vyplňování tabulky k odečtu daňové ztráty je nutné si uvědomit její strukturu. Každý řádek je vztažen pouze ke zdaňovacímu období, za které je podáváno přiznání. Tedy pokud například uvedeme jako zdaňovací období, ve kterém vznikla daňová ztráta ve výši 500.000,-- Kč rok 1997, je postup následující: Sloupec 1: Zde uvedeme rok 1997. Sloupec 2: Zde uvedeme celkovou výši daňové ztráty za zdaňovací období roku 1997, tj. částku 500.000,-- Kč. Sloupec 3: Zde uvedeme celkovou část uvedené ztráty, kterou jsme již odečetli v předcházejících zdaňovacích obdobích (tzn. v letech 1998, 1999, 2000). Například uvedeme částku 280.000,-- Kč. Tím se nám změní částka ve sloupci 5, tzn. že můžeme v příslušném zdaňovacím období uplatnit max. tuto částku (220.000,-- Kč). Sloupec 4: Zde uvedeme částku, kterou si přejeme uplatnit v tomto zdaňovacím období (tj. za rok 2001). Uvedeme například částku 80.000,-- Kč. Program nám ovšem povolí zapsat pouze částku, která nepřesahuje aktuální základ daně. Sloupec 5: Zde se nám přepočítá částka na 140.000,-- Kč. To znamená, že v následujících zdaňovacích obdobích (nejpozději však do roku 2004) můžeme uplatnit jako odčitatelnou položku částku 140.000,-- Kč. Dále je nutno si uvědomit, že program TaxEdit se při každé změně údajů snaží promítnout veškeré změny do prvků, kterých se změna týká. v tomto případě to znamená, ze pokud se z nějakého důvodu sníží základ daně na řádku 220, program upozorní, že vzhledem k této změně snižuje uplatňovanou část ztráty na maximální možnou hodnotu, tj. do výše aktuálního základu daně. Tato hlášené lze vypnout volbou „Neupozorňovat na automatické přepočty", kterou naleznete v nabídce „Nástroje/Volby/Globální možnosti dokumentu". i v tomto případě však upravuje výši uplatňované ztráty podle aktuální výše základu daně, pouze na to uživatele programu neupozorňuje.
Vyplňuji přiznání právnických osob. Znám jen přepočtený stav zaměstnanců se ZTP, jak ho dostanu do přiznání?
Je několik možností, jak do řádku 2 v oddílu H zapsat správnou částku: - TaxEdit Vás při vyplňování přiznání navede do zvláštní přílohy pro výpočet přepočteného stavu. Pokud v této příloze vyplníte skutečnými hodnotami všechna pole, spočítá program přepočtený stav a z něj vyplývající nárok na slevu. Zkontroluje rovněž, zda poplatník nezaměstnává více než 50 procent zaměstnanců se ZTP a zda tedy nelze uplatnit snížení daně o 50 procent. - Pokud jste si jisti, že poplatník nezaměstnává více než 50 procent zaměstnanců se ZTP, můžete pomocnou přílohu vyplnit zjednodušeným způsobem: Do řádku 1 ve výpočtu průměrného stavu všech zaměstnanců vepište jakékoliv dostatečně vysoké číslo (nejméně dvakrát větší, než je celkový počet hodin odpracovaných zaměstnanci se ZTP). Pak už se věnujte jen vyplnění tabulky pro výpočet průměrného stavu zaměstnanců se ZTP. Program spočítá a dosadí do řádku 2 oddílu H správnou částku. - Konečně pokud chcete výslednou částku spočítat a dosadit sami, vepište hned po vstupu do zvláštní přílohy číslici 0 do pole pro celkový fond pracovní doby. Pak stiskněte klávesu Tab. TaxEdit se vrátí do oddílu H, budete moci zadat libovolnou částku.
Nemohu přidat další list II. či III. oddílu v přiznání k dani z nemovitostí.
Při větším počtu nemovitostí Vám v každém případě doporučujeme využívat kartotéku nemovitostí (nabídka Databáze->Ostatní databáze->Databáze nemovitostí) a přiznání generovat přímo z ní (Ctrl+F). Je ale samozřejmě možné také otevřít prázdný formulář přiznání a nemovitosti zapisovat přímo do něj. Pro přidání dalšího listu libovolného oddílu využijte nabídku Navigace->Dynamické bloky. List, který chcete přidat, nejprve označte (bude zvýrazněn modrou barvou), pak klikněte na tlačítko "Přidat vybraný blok".
Kde je aktuální formulář dílčího přiznání k dani z nemovitostí?
Formulář dílčího přiznání k dani z nemovitostí využívá stejnou šablonu jako formulář řádného přiznání. Chcete-li vytvořit dílčí přiznání k dani z nemovitostí, otevřete nabídku Soubor->Nový, na kartě "Majetkové" vyberte "Přiznání k dani z nemovitostí" a v otevřeném formuláři zaškrtněte pole "Dílčí".
Obsah přiznání se mi zobrazuje příliš úzký.
Jde pravděpodobně o obsah dokovaný u levého okraje okna TaxEditu. Šířku dokovaného obsahu nelze změnit. Musíte proto nejprve zrušit dokování - přesuňte myš na libovolný okraj obsahu (nejsnáze asi na vrchní část s dvojitou čárou), stiskněte levé tlačítko myši, přesuňte obsah doprostřed obrazovky, pusťte tlačítko myši. Nyní můžete nastavit myš na svislý okraj obsahu, stisknout levé tlačítko myši a tažením rozšířit okno s obsahem. Nakonec nastavte myš do titulku okna s obsahem (do modrého proužku nahoře), stiskněte levé tlačítko a přetáhněte okno zcela doleva.
Do pole 3a daňového přiznání fyzických osob B se nepřenesl přeplatek na dani.
Podle Poučení se má pole 3a v případě přeplatku zaškrtnout. Přesně to TaxEdit udělá - nezapisuje do pole 3a hodnotu přeplatku, pouze je zaškrtne.
Jak vyrobím dodatečné přinání k dani… - nenabízí se mi žádný vhodný filtr.
Chcete-li vytvořit dodatečné přiznání a současně zachovat již vytvořené řádné, stačí otevřít řádné přiznání a uložit je pod jiným názvem (nabídka Soubor->Uložit jako). Pak můžete hned začít přepisovat ty údaje, kterými se má dodatečné přiznání od řádného lišit. Na konci práce znovu uložíte dokument. v databázi budou dvě přiznání - pod původním názvem řádné, pod novým názvem dodatečné.
Jaká je poslední verze šablony formuláře XXX a jakou mám v TaxEditu já?
Otevřete-li dokument vytvořený na určité šabloně, zjistíte její verzi v nabídce Soubor/Vlastnosti. Verze všech komponent TaxEditu můžete také prohlížet najednou pomocí funkce Nástroje/Instalované šablony.

Z tohoto místa je také možné získat aktuální verze všech komponent automaticky. Pokud se chcete podívat na údaj o poslední verzi a historii změn některé šablony přímo, můžete se podívat do sekce Nahrajte si/Formuláře na webových stránkách TaxEditu. Zde je možné i vyhledat, které komponenty byly změněny od konkrétního data.
V přiznání k dani z nemovitostí (nebo jiné majetkové daně) se nemohu dostat na druhou stránku.
Pravděpodobně máte jen demoverzi této šablony. Prosím, ujistěte se, zda Vaše licence má obsahovat plně funkční šablony majetkových daní (nejsou obsaženy v licencích Simple I a Complet I). Pokud máte na plnou verzi nárok, spojte se s linkou technické podpory.
Jak z kartotéky nemovitostí vzniká Dílčí přiznání?
Jestliže při tvorbě přiznání z kartotéky nemovitostí použijete filtr do dílčího přiznání, přenese TaxEdit do formuláře přiznání všechny nemovitosti, u kterých je zadáno datum získání nebo předání, přičemž toto datum je mezi 2. lednem předchozího roku a 1. lednem roku, pro který se přiznání vytváří. Nemovitosti, které byly v tomto období předány, se do přiznání přenesou se zápornou daní. V přiznání se tak správně vypočte celková ZMĚNA daňové povinnosti (nikoliv celková daňová povinnost). Například: do dílčího přiznání za rok 2002 se nepřenese nemovitost získaná 1. 1. 2001, přenese nemovitost odebraná 15. 4. 2001, přenese nemovitost získaná 1. 1. 2002. U druhé nemovitosti bude daň záporná, u třetí kladná.
Přestože mám základ daně pro stanovení záloh vyšší než 30 000 Kč, zálohový kalendář v FOB píše "Není důvod pro placení záloh". Poplatník má příjmy i ze závislé činnosti.
Ano, podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z přjmů, ve znění pozdějších předpisů, § 38a odst. 3 platí zálohy poplatník, jehož poslední známá daňová povinnosti přesáhla částku 30.000,-- Kč. Ovšem, pokud tvoří poplatníkovi základ daně součet dílčích základů daně, přičemž základ daně z příjmů ze závislé činnosti (§ 6) činí 50 % a více z celkového základu daně, zálohy tento poplatník neplatí.
Musím v účetních výkazech opisovat údaje z minulého roku?
Výkazy pro další rok je vhodné vytvořit odvozením z předchozích výkazů: Otevřete soubor s výkazy za předchozí rok, vyberte nabídku Nástroje->Filtry, zvolte "Výkazy pro další období". Vytvoří se formulář, ve kterém již budou vyplněny sloupce s hodnotami za minulé účetní období.
Ve výsledovce (v cashflow) nemohu vstoupit do pole pro Datum sestavení a jméno odpovědné osoby.
Výkazy jsou standardně nastaveny tak, aby do polí s informacemi o datu a odpovědné osobě ve výsledovce a Cash flow zapsaly stejné údaje, jaké zapíšete do těchto polí v rozvaze. Chcete-li v každém z výkazů uvést jiné údaje, zrušte zatržení volby "Použít stejné údaje u výsledovky" na čtvrté straně.
Vypočítají se hodnoty CashFlow u výkazů v plném rozsahu automaticky?
TaxEdit obsahuje filtr, který přednaplní údaje v CashFlow podle hodnot z Rozvahy a Výsledovky.
Jde o pomůcku, která stanoví jen orientačně hodnoty v jednotlivých řádcích.
Z principu je ale nutné provést ručně úpravu těchto hodnot, protože Rozvaha a Výsledovka neobsahují všechny údaje nutné ke správnému vyčíslení výkazu CashFlow.
Mohu si vytisknout daňové přiznání v angličtině nebo v němčině?
TaxEdit obsahuje or roku 1999 jazykové mutace u výkazů v plném a ve zkráceném rozsahu. Přiznání pro právnické osoby je jazykově zpracováno od roku 2002. Daň z přidané hodnoty od roku 2001.
Zmizely mi hodnoty základu daně a daně, které jsem měl na spodní části obrazovky.
Zobrazení ukazatelů, které na spodní části obrazovky sledují různé hodnoty (tzv. sledovače) se zapíná v menu Zobrazit položkou Panel hodnot.
Takovéto sledovače si můžete přiřadit k prakticky jakémukoli poli z formuláře. Stačí pouze na příslušné pole kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextového menu zvolit položku Přidat sledovač. Odebrání sledovače provedete tak, že na příslušný sledovač ve spodní části obrazovky kliknete pravým tlačítkem myši a z kontextového menu zvolíte položku Odebrat sledovač.
Verze 2.6 navíc v dialogovém okně Šablona (Nástroje/Volby/Šablona) přidává tlačítko pro vyvolání okna Správa sledovačů, ve kterém můžete jednotlivé sledovače povolit či zakázat jejich zaškrtnutím v seznamu.
Vyúčtování daně ze závislé činnosti za rok 2005 je ve formátu A3, v TaxEditu je ve formátu A4. Na FÚ mi nechtějí formulář A3 vzít, co s tím?
Formulář 25 5459 Vyúčtování daně ze závislé činnosti za rok 2005 vydalo MF ve dvou podobách. Klasický papírový tiskopis je tvořen obálkou ze dvou stran A4, ve které je uvnitř ležatá strana A3 s vlastní tabulkou (loňská vnitřní tabulka byla tvořena dvěma samostatnými stránkami). Aby byli poplatníci schopni vytisknout tiskopis, který MF zveřejňuje na svých stránkách v elektronické podobě, je tento sestaven jinak - prostřední stránka je naležato ve formátu A4. Z ministerstva financí máme potvrzeno, že správce daně samozřejmě musí přijmout obě verze tiskopisu.
Jak vytvořit v TaxEditu sestavu, kde bych měl seznam poplatníku, kteří mají platit zálohy k určitému datu nebo období? Např. chci sestavu placení záloh k 15.6.2006.
Vytvořit sestavu k určitému datumu(období) nelze, protože sestavy zobrazují jen to, co je uloženo v databázi a datum(y) placení záloh v databázích evidovány nejsou. Sestavy neumí výpočty tak jak to umí platební kalendář. Proto alternativním řešením, ne zcela šikovným, je vytvořit platební kalendář za dané období pro každého poplatníka zvlášť. Nebo použít sestavu "Zálohy - podle roku, periody a druhu daně" a "pospojovat" si (myšleno na papíře) jednotlivé zálohy zobrazené v jiných letech ručně.
Chci zadat do obecné písemnosti jinou "Věc" nežli mi nabízíte v číselníku, ale TaxEdit mne nechce nechat zapsat text. Je možné zadat vlastní text?
Ano již lze. Ve formuláři je na to zaškrtávací políčko pro vlastní text.
Mám licenci TaxEditu Simple. Sestavil jsem pět daňových přiznání FO pro poplatníky daně z příjmu fyzických osob a u každého z nich jsem vytiskl přiznání k dani z příjmů fyzických osob, jak těmto poplatníkům, tak i jejich manželkám a když chci tisknout přiznání pro šestého manžela, program mi hlásí vyčerpané licence?
Zadal jste sice šest poplatníků, ale vytiskl jste již přiznání 10 poplatníků daně z příjmů fyzických osob. Nyní můžete zpracovat dalších 10 jiných nebo i stejných poplatníků od každé další daně; u přiznání FO jste již licenci vyčerpal. Další možností je zakoupení verze TaxEdit Complet I - III.
Proč nemohu ve verzi TaxEdit START vytisknout přiznání FO oběma manželům?
Bezplatná verze TaxEdit START je omezena na jeden subjekt od jedné daně, opravdu tedy nemůžete vytisknout více přiznání (na stejném počítači). Můžete jako náhradní řešení uložit přiznání manželky jako dokument TIFF, který vytisknout lze, nebo propojená přiznání včetně společného zdanění manželů v TaxEditu kompletně vypočítat a pak jedno z nich vyplnit ručně do tiskopisu.


Pokud jste nenalezli řešení svého problému v Otázkách a Odpovědích, pište na taxedit@luyten.cz, nebo volejte linku technické podpory 548 210 607.
© 1997-2019 Luyten CZ, s. r. o.