Obecně

Na začátek  Předchozí  Další

Základním stavebním kamenem TaxEditu - DAŇOVÉ KANCELÁŘE je modul pro zpracování formulářů. Ten umožňuje na základě příslušné šablony vytvořit, uložit a upravovat libovolný počet exemplářů daného formuláře.

Nově vytvořený dokument se na obrazovce objeví v podobě shodné s tištěným formulářem, všechny údaje se vyplňují do kolonek shodných s tištěnou verzí – uživatelé zvyklí na papírová přiznání se tedy nemusí učit pohybovat v odlišném prostředí programu, navíc je v každém okamžiku možné kontrolovat výslednou podobu dokumentu tak, jak bude nakonec vytištěn.

Oproti tištěným předlohám však mají formuláře TaxEditu v sobě zabudovánu určitou ”inteligenci” – šablona dokumentu mimo jiné kontroluje korektnost zadaných údajů, vyhodnocuje, která pole mají být vyplněna, stanoví vypočitatelné hodnoty, nabízí předpokládané odhadnutelné hodnoty, zobrazuje varování při nestandardních vstupech nebo nutných úpravách již zadaných údajů a určuje, v jakém pořadí je třeba jednotlivá pole vyplnit.

Každá šablona obsahuje:

*Vzorce - Díky nim DK TaxEdit vypočítá a vyplní hodnoty těch prvků, které spočítány být mohou. V případě, že hodnota některého prvku jednoznačně vyplývá z hodnot prvků jiných, program uživateli nedovolí vypočítanou hodnotu změnit.
*Kontrolní funkce - Zajišťují správné vyplnění polí. Program Vás například nenechá zadat do pole pro počet měsíců číslo větší než 12. Nedovolí ani zadat větší ztrátu za minulá období, než kolik je v aktuálním roce možné uplatnit.
*Aktivitu - Některé prvky nebo celé oddíly není třeba, či dokonce nelze vyplnit ve shodě s ostatními částmi formuláře (fyzické osoby účtující v podvojném účetnictví například nevyplňují přílohy daňového přiznání s přehledem o příjmech a výdajích). Taková pole budou v TaxEditu neaktivní (budou šedivá a nebude možné zapsat do nich žádnou hodnotu). Ve formuláři se tedy neprocházejí všechna pole, ale jen ty části, jejichž vyplnění je nezbytné.
*Následnosti - Formulář se též nutně neprochází sekvenčně. Následující prvek k vyplnění se určuje podle aktuálních hodnot ostatních prvků. Aplikace vede uživatele do různých částí formuláře i mimo něj (například do povinných příloh nad rámec formuláře), tak, jak je to pro správné vyplnění celého dokumentu potřebné. Zároveň ale umožňuje uživateli pořadí změnit, některé prvky přeskočit, vrátit se k jejich vyplnění později. Chcete-li tedy procházet jednotlivé prvky v pořadí stanoveném programem, používejte pro přechod do dalšího prvku klávesu Tab. Chcete-li editovat jiný prvek, klikněte do něj myší.
*Varování - V některých případech upozorní program na nepříliš častou kombinaci hodnot buď přímo zvláštním oknem s otázkou, zda je řešení správné, nebo přímo v tiskopise zvýrazněným upozorněním na nestandardní řešení (upozornění je vidět na obrazovce, ale netiskne se).
*Inteligentní tisk - Aplikace podle zadaných hodnot sama vyhodnotí, které části formuláře bude chtít uživatel tisknout, a nabídne k vytištění správný rozsah stránek. Je ovšem možné vytisknout i menší nebo větší rozsah buď zadáním čísel stránek, nebo označením příslušných stran v obsahu formuláře.
*Dynamické stránky - Některé stránky formuláře jsou tzv. dynamické. Program je v případě potřeby schopen tyto stránky zmnožit tak, aby bylo možno zadat všechny potřebné údaje. Typickým příkladem je příloha ve formuláři daně silniční, do které lze zapsat 25 vozidel. Jestliže chcete zadat více vozidel, program automaticky vloží další stránky s přílohou. Dynamické stránky je možné vložit i ručně – viz nabídka Navigace/Dynamické bloky.
*Rozpisové (sumační) stránky – Uživatelé mohou někdy pociťovat potřebu rozepsat jedinou kolonku ve formuláři na více řádků. Například v přiznání k dani z příjmů se vyskytuje kolonka pro celkovou hodnotu darů, někdy však může být žádoucí rozepsat tuto celkovou hodnotu na jednotlivé dary, ze kterých se skládá. K libovolnému prvku ve formuláři lze vytvořit sumační stránku (Nástroje/Přidat sumační stranu), v ní celkovou hodnotu rozepsat na více řádků, případně rozpis vytisknout a odevzdat jako přílohu k přiznání.
*Odkaz na právní úpravu – pole formulářů mají nastaven odkaz do příslušného právního předpisu legislativy platné v období, jehož se formulář týká. Odkaz je zapsán symbolicky a může být zobrazen v libovolném právním systému instalovaném na hostitelském počítači, který požadovaný předpis obsahuje. Optimalizovány jsou pak tyto odkazy pro hypertextovou knihovnu právních předpisů Konzultant (nabídka Nápověda/Právní úprava).
*Odkaz na poučení – pole formulářů mají také nastaven odkaz do příslušného poučení k formuláři (Nápověda/Poučení).

Předchozí odstavce lze shrnout i takto:

Program umožní vyplnit přiznání podobným způsobem, jakým se vyplňuje papírové přiznání. Vede uživatele formulářem od začátku až do konce, nepovolí zadání nekorektních údajů a k vyplnění poskytuje uživateli veškeré možné podpůrné informace.